Автор: Макарова О.І.
Психологія має давню історію, але як самостійна наука є досить молодою. Першими психологами були грецькі філософи Платон і Аристотель. Сьогодні психологія як наука знаходить використання практично у всіх сферах нашого життя. Досягнення давньогрецьких філософів, збагаченні досвідом багатьох поколінь дослідників – психологів, перетворилися на сучасну науку психологію. Вона допомагає людині відповісти на споконвічні питання про природу психіки. Психологія має важливе значення для всіх галузей теорії і практики, де доводиться мати справу з людьми, враховувати їх психічні особливості. Знання психології необхідне політику, вчителю, лікарю и т.п.
Психологія допомагає не тільки у пізнанні інших людей, але і самого себе. Вона сприяє подоланню власних недоліків і розвитку здібностей, формуванню позитивних якостей і пристосуванню до умов життя, що постійно змінюються.
Проте для того, щоб психологічні знання мали певну цінність, вони повинні мати суворо науковий, продуманий і систематичний характер, що може забезпечити лише фахівець – психолог.
Чи кожний може стати психологом? Якими якостями повинен володіти той, хто бажає доторкнутися до святого святих людини – його душі? Тому, хто бажає присвятити себе цій професії, варто подумати, чи зможе він прийти на допомогу іншій людині, виявивши при цьому щире бажання допомогти їй в розв’язані життєвих проблем, навчити жити. Клієнт чекає від психолога співчуття, терпимості, тактовності, делікатності, підтримки, збереження професійної таємниці.
Для освоєння професії психолога необхідно мати високий рівень знань за дисциплінами, що вимагають уміння логічно мислити, узагальнювати, викладати думки в літературній формі. До них у першу чергу варто віднести: фізику, математику, літературу, історію, логіку та ін.
Психолог повинен знати: основи загальнопсихологічних дисциплін в обсязі, необхідному для успішного виконання своїх функціональних обов’язків; новітні дослідження в сфері психологічного дослідження наук, основи психодіагностики та профвідбору, основи фізіології та гігієни праці.
Психолог повинен вміти: підмічати дрібниці в поведінці, проявляти гнучкість, пластичність та динамічність мислення, вміння виділяти суттєве та узагальнювати, прогнозувати реакції клієнта; користуватись психодіагностичними методиками і тестами.
Ризик безробіття за даною професією – незначний, оскільки крім працевлаштування у державних та приватних структурах, психолог може заснувати власну справу, надавати психологічну допомогу та консультувати клієнтів, виконувати роботу за договорами з підприємствами та організаціями. Чоловіки та жінки мають рівні можливості у працевлаштуванні.
Професійна підготовка психологів здійснюється на факультетах психології університетів, а також у педагогічних інститутах. Форма навчання – очна та заочна. Після закінчення навчання випускникам надається кваліфікація бакалавра, спеціаліста або магістра залежно від успішності та терміну навчання.